Kodi në LG Smart TV – Si të instaloni duke përdorur 3 metoda të thjeshta

TV të zgjuar janë e ardhmja e platformës argëtuese TV për shkak të karakteristikave të tepërta që ato ofrojnë ndryshe nga TV-të e zakonshme. Të gjithë lojtarët kryesorë në industrinë e multimedia janë duke prodhuar TV Smart. Sidoqoftë, LG Smart TV është ndryshe nga çdo TV tjetër Smart sepse ndryshe nga konkurrentët e tij ata përdorin Android OS për Kodi, ndërsa LG Smart TV përdor WebOS.

Nga ana tjetër, Kodi, programi më i mirë sensacional addon i kodi që nuk ka kufij mund të instalohet në TV Smart si dhe me një VPN për Kodi. Epo, është në përputhje direkt me Android duke përdorur TV Smart; por prapëseprapë mund të instaloni Kodi në TV Smart TV pavarësisht se bazohet në WebOS.

Ekskluzive KodiVPN.co Marrëveshjet Speciale të Premten e Zezë 2023
PureVPN

 10,95 $ 1.32 muaj muaj

Grab këtë marrëveshje

surfshark

 11,95 $ 1,99 $ muaj

Grab këtë marrëveshje (3 muaj pa pagesë)

Ivacy

 9,95 $ 2,75 $ muaj

Grab këtë marrëveshje

Mund ta vendosni Kodin në një TV të zgjuar?

Kodi është një program softuerik me burim të hapur që instalohet lehtësisht në shumë platforma dhe pajisje si Windows, Linux, Android, Roku etj..

Në mënyrë të ngjashme, ai mund të përdoret në pothuajse çdo Smart TV të markave si Panasonic, Sony, Samsung, LG etj.

Karakteristikat e TV Smart për Tifozët Kodi

 1. Disa veçori që tifozët e Kodi mund të shijojnë janë:
 2. Ndërfaqe ndërvepruese.
 3. Ndërrimi i shpejtë midis aplikacioneve.
 4. Përmbajtje ekskluzive argëtuese.
 5. Rrjedhja pa ndalesë në cilësi HD.
  WinRAR me shpejtësi dl shkarko

A është TV im i zgjuar LG Një sistem Android?

Alas! Përkundër shumë TV Smart që bazohet në Android OS, LG Smart TV nuk është i bazuar në Android. Shtë një TV i zgjuar, por përdor WebOS që mbështet kutitë Android dhe Android TV. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që nuk është kënaqësi të përdorni LG Smart TV.

kodi në lg tv të zgjuar

Kodi në LG Smart TV WebOS Shkarkim

Ashtu si Kodi, LG Smart TV është diçka që nuk i lë asnjëherë fansat e saj. Për dallim nga pajisjet e tjera, LG Smart TV ofron një pjesë të madhe të opsioneve të personalizimit për përdoruesit. Normalisht, Smart TV vjen me një sistem Android, në të cilin Kodi instalohet lehtë. Sidoqoftë, për shkak të TV Smart TV që është i bazuar në WebOS, Kodi nuk mund të shkarkohet direkt në Smart TV.

Sidoqoftë, mënyra e thjeshtë e shkarkimit dhe përdorimit të Kodi në LG Smart TV është lidhja e një shkopi Android ose Android Box me Smart Smart dhe më pas shkarkimi i Kodi përmes Google Play Store.

Përveç kësaj, përdoruesit mund të përdorin Kodi në Smart TV duke përdorur Chromecast ose duke përdorur Roku Player.

Si të instaloni Kodi në TV Smart LG duke përdorur Chromecast

 1. Sigurohuni që keni telefonin tuaj të zgjuar dhe Smart TV të lidhur në një rrjet të ngjashëm.
 2. Shkarkoni dhe instaloni Kodi në Smartphone tuaj Android në mënyrë që ta luani atë në Smart TV.
 3. Pasi të instalohet Kodi, gjysma e procedurës është përfunduar.
 4. Instaloni Chromecast në Smartphone tuaj Android nga Google Play Store.
 5. Shkoni në Google Play > Kërkoni në Google Home App > Klikoni në Install > Prisni që aplikacioni të instalohet.
 6. Lidhni / Ndani Google Chromecast me LG Smart TV.
 7. Shkoni te Google Home App në telefonin tuaj > Klikoni Ekrani Cast / Audio > Tani transmetimi do të fillojë dhe ju lehtë mund ta shikoni Kodi në ekranin tuaj të TV Smart.

Si të Transmetoni Kodi në TV Smart Smart LG duke përdorur Roku?

Kodi gjithashtu mund të përdoret në LG Smart TV përmes Roku siç u përmend më herët. Këtu është procedura e shkurtër:

 1. Instaloni Kodi në Smartphone ose PC.
 2. Connect pajisjen tuaj (Smartphone ose PC që ka instaluar Kodi) në Roku përmes rrjetit të lidhjeve të internetit.
 3. Hap lojtar Roku Cilësimet > sistem > Ekran pasqyre > Aktivizo opsionin Mirroring Screen.
 4. Connect PC / Smartphone në Roku duke instaluar një aplikacion pasqyrimi. Pas lidhjes, lehtë mund të shijoni Kodin në LG Smart TV.
  Si të shikoni Coachella Live Online në TV, Youtube, Apple TV Free Streaming

Për përdoruesit e Windows 10:

Shko tek pajisje > projekt > Shtoni ekranin pa tel.

Si ta ekzekutoni Kodi në TV Smart LG duke përdorur Raspberry Pi

Si ta ekzekutoni Kodi në TV Smart LG duke përdorur Raspberry Pi

Kur është fjala për ekzekutimin e Kodi në LG Smart TV, mund të përdorni Raspberry Pi. Për fat të mirë, Raspberry Pi është në përputhje me të gjitha modelet e TV Smart Smart LG.

Ja se si mund ta ekzekutoni Kodi në TV LG me Raspberry Pi:

 1. Formatoni kartën tuaj të Raspberry Pi.
 2. Raspberry Pi ka një kartë SD të integruar që duhet ta futni në kompjuterin tuaj me ndihmën e formatit FAT32.
 3. Pas përfundimit të procesit të formatimit, duhet ta transferoni Kodin në kartelë.
 4. Shkarkoni Kodi në sistemin tuaj.
 5. Përdorni një lloj mjeti për të imagjinuar për të shkruar OPENELEC, një OS në kartën tuaj Raspberry Pi.
 6. Tani duhet të futni Raspberry Pi në TV tuaj Smart.
 7. Në mënyrë që të kaloni në Kodi, Ju mund të zgjidhni fondacionin e marrësit të hyrjes të dhënë në TV Smart LG tuaj.

Kështu mund ta drejtoni Kodin në TV LG tuaj përmes Raspberry Pi pa sherr.

Si ta përdorni Kodin në LG Smart TV

Pasi të instalohet Kodi, mund të filloni të shtoni shtesa, por së pari duhet të ndiqni këtë procedurë:

 1. Shko tek Ekrani në shtëpi Kodi > Shko tek Cilësimet > Kliko sistem > Klikoni mbi Add-ons tab > Ndez Aplikacione nga burime të panjohura.

Tani mund të instaloni të gjitha shtesat tuaja të preferuara, përkatësisht sipas nevojës dhe preferencës suaj. Instaloni shtesat dhe shijoni përmbajtjen tuaj të preferuar sa herë që dëshironi. Ka qindra shtesa për të zgjedhur, çdo shtesë që ka specialitetin e vet.

  Si të instaloni IPVanish në FireStick - Instalim i thjeshtë

Si të instaloni Kodi në TV 4K Smart

Përgjigja e kësaj pyetje është e thjeshtë dhe e drejtpërdrejtë. Mund ta instaloni Kodi në TV 4K Smart Smart duke përdorur kutinë Android TV. Detyra e instalimit të Kodi në LG 4K Smart TV nuk kërkon ndonjë shkencë mbi raketat. Këtu është lista e hapave që duhet të ndiqni për të arritur misionin tuaj të instalimit Kodi në TV 4K LG:

 1. Lidhni kutinë tuaj të TV Android me TV tuaj 4K Smart.
 2. Nga kutia e TV TV, hapni Google Play Store dhe kërko për aplikacionin Kodi.
 3. Ju duhet të instaloni aplikacionin Kodi në kutinë tuaj TV Android.
 4. Aplikacioni Kodi do të instalohet automatikisht në kutinë tuaj të TV Android.
 5. Tani, hapni Kodi dhe filloni të shikoni përmbajtjen tuaj të preferuar të mediave në TV 4K Smart TV menjëherë.

Kodi në Përmirësuesin e zgjuar të LG

Nëse jeni duke përdorur Kodi në LG Smart TV përmes pajisjes Android, atëherë lehtë mund ta përmirësoni atë duke modernizuar versionin që keni instaluar në pajisjen tuaj Android. Sidoqoftë, nëse jeni duke hedhur / mirrouring Kodi në Smart TV duke përdorur Roku, atëherë do të duhet të azhurnoni versionin Kodi në të dy pajisjet e lidhura për hedhjen / pasqyrimin.

LG WebOS Kodi Alternativë

Alternativa më e mirë për LG WebOS Kodi është një Smart TV Android, arsyeja është lehtësia e përdorimit të Kodi. Pajisjet Android kanë përputhshmëri të drejtpërdrejtë me pajisjet Android, kjo është arsyeja pse Kodi mund të shkarkohet dhe instalohet drejtpërdrejt në çdo TV Smart Smart Android pa lidhur asnjë pajisje pasqyruese ose hedh.

Fjalët përfundimtare

Përdorimi i Kodi në TV Smart ofroni përvojën argëtuese të një niveli krejtësisht të ri. Shumë përdorues hezitojnë të përdorin Kodi në TV Smart për shkak të ndërlikueshmërisë në instalim, por ata nuk kanë asnjë të dhënë për përvojën që u mungon. TV të zgjuar lavdërohen gjithmonë për përvojën multimedia që ofron. Ndërfaqja ndërvepruese dhe mundësitë e pafundme janë arsyeja që përdoruesit i duan TV Smart.

Përdorimi i Kodi në Smart TV është disi komplekse në krahasim me një TV Smart të bazuar në Android sepse është i bazuar në WebOS. Prapëseprapë, Kodi gjithmonë ka një mënyrë për të argëtuar ju dhe xhelat e dinë atë. Ne kemi siguruar një pasqyrë të hollësishme të Kodi mbi instalimin e TV Smart TV dhe aspekte të tjera, shpresojmë se do t’ju shërbejë mirë.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
Thanks! You've already liked this