Isfarë është zgjidhësi URL i Kodi? Dhe Si të Vendosni Rezolutat e URL-ve popullore

A keni vërejtur ndonjëherë ofrues të ngjashëm të lidhjes së transmetimit në shtesa të ndryshme Kodi dhe keni pyetur veten nëse të gjitha shtesat kanë të njëjtët host?

Epo, arsyeja prapa këtyre lidhjeve përsëritëse të rrjedhës është Rezolveri URL i Kodi që po punon në sfond dhe ju siguron lidhjet më të mira të transmetimit duke hedhur poshtë lidhjet e dobëta ose të papërdorshme. Ju mund të përdorni zgjidhësin URL me aplikacionin më të mirë Kodi VPN dhe të siguroni një transmetim më të qetë. Mësoni më shumë rreth saj dhe procedurës së instalimit duke kaluar përmes këtij udhëzuesi të shkurtër.

Isfarë është Rezolveri URL i Kodi?

Kodi URL Resolver është një mjet skriptimi që punon në sfond dhe tërheq lidhjet streaming nga faqet e pritjes së mediave. Përmirëson dhe përmirëson përvojën e transmetimit në Kodi duke siguruar lidhje me cilësi të lartë dhe të besueshëm streaming.

Pothuajse çdo shtesë ka një zgjidhës URL që e lejon atë të sigurojë strehues më të mirë për përmbajtjen streaming. Zgjidhësit e URL-së kursejnë kohën e zhvilluesve të shtesave sepse pa të, zhvilluesit do të duhet të përpilojnë të gjithë zgjidhësit vetë, gjë që do të jetë një gjë shqetësuese për të bërë.

  Si të pastroni / hiqni skedarin e videove në Kodi XBMC (Leia / Krypton / Jarvis)

Pse më duhet URL Resolver?

Nëse dëshironi të përmirësoni përvojën tuaj të transmetimit dhe të shpëtoni nga lidhjet që nuk funksionojnë, do t’ju duhet zgjidhës i URL-së. Jo vetëm që do t’i heq ato lidhje jofunksionale, por gjithashtu do t’ju ofrojë lidhje të besueshme pune përmes burimeve të mira.

Hapat e instalimit të zgjidhësit URL të Kodit URL

 1. Filloni duke shkarkuar skedarin e zip-it të Rezolverit të Kodi URL nga kjo URL
 2. Hap Kodin.
 3. Klikoni në butonin Shtesat nga menuja e majtë.
 4. Klikoni në ikonën Box, e vendosur më sipër në këndin e majtë.
 5. Zgjidhni Instaloni nga opsioni i skedarit Zip.
 6. Shfletoni në shtegun ku keni shkarkuar skedarin zip dhe hapeni atë.
 7. Dosja zip do të ngarkohet dhe instalohet.

Si të azhurnoni zgjidhësin e URL-së në Kodi

 1. Hap Kodin
 2. Tani klikoni në Cilësimet (ikona e ingranazhit)
 3. Klikoni në cilësimet e sistemit.
 4. Shkoni në modalitetin Ekspert
 5. Klikoni në skedën e Shtesave
 6. Klikoni mbi varësinë e menaxhimit.
 7. Klikoni në Resolver URL për të shkuar te cilësimet e Kodit URL Resolver dhe klikoni Azhurnimi.

Cilat janë disa nga zgjidhësit e URL-ve Popular

URL Resolver është një nga arsyet më të mëdha që shumë depo dhe shtesa janë të suksesshme në komunitetin Kodi. Disa prej zgjidhësve të njohur të URL-ve janë:

1. Resolver URL SuperRepo

SuperRepo është një nga depot më të njohura për shkak të shumëllojshmërisë së saj të shtesave dhe cilësisë së shtesave. SuperRepo ka një zgjidhës URL të integruar me shtesat e tij dhe kjo është arsyeja që shtesat e saj funksionojnë kaq mirë.

2. Kontrolluesi i URL-së në rritje të Neptunit

Neptune Rising është ndër shtesat më të mira të Kodi që përdorin URL Resolver Kodi për përvojë të zgjeruar të përdoruesit. Shumë shtesa Kodi që po funksiononin pa zgjidhësin e URL-së nuk arritën të mbijetojnë në industri.

  Si të shikoni Conor McGregor vs Khabib Nurmagomedov UFC 229 Fight Pay Per View

3. Rezolutori i URL-së së placentës

Placenta është me të vërtetë pirun më të mirë të shtesës Exodus Kodi që funksionon me zgjidhësin URL që funksionon në sfondin e tij. Jo shumë pirunë janë zhvilluar mjaft mirë për të punuar në mënyrë të përsosur me shërbime dhe mjete të tilla shtesë.

4. Rezolveri i URL-ve të TVAddons

TV Addons është lojtari më i vjetër dhe më i madh në komunitetin Kodi dhe me të vërtetë ofruesi më i mirë i shtesave deri më tani. Ai siguron të gjitha informacionet më të fundit në lidhje me Kodi dhe shtesat e tij edhe pse logot dhe forumet e tij. TVAddons gjithashtu kishte depon e vet, të quajtur “Fusion”, i cili ishte dpwn nga DMCA disa kohë më parë.

Shtesa e URL Resolver ka qenë një mjet jetik për shumë përdorues të Kodi përgjatë gjithë kohës, por kur u hoq së fundmi, përdoruesit u lanë të dëshpëruar. Sidoqoftë, si shtesat e tjera të njohura të Kodit, një pirun me URL Resolver së shpejti doli dhe mori përsipër komunitetin. Ai u emërua si “ResolveURL” dhe u zhvillua në të njëjtin kod me atë të URL Resolver.

Shtesat TVAdd e kanë shtuar ResolveURL në depon e saj dhe po e siguron atë përmes lidhjes së tyre GitHub.

Fjalët përfundimtare

Kodi URL Resolver nuk ishte kurrë i shquar dhe i popullarizuar në mesin e shumë përdoruesve të Kodi sepse funksionon në sfond. Përdoruesit vetëm dëshirojnë të transmetojnë linqe transmetimi të besueshme dhe me cilësi të lartë, pa e kuptuar mjetin themelor që heq ato lidhje për ta.

Zgjidhësi i URL-së fitoi shumë vëmendje kur u mbyll dhe përdoruesit duhej të përballen me çështje të varësisë. Zgjidhësi URL ka qenë përbërësi kryesor i suksesit për shumë shtesa Kodi dhe pa të, mbijetesa e këtyre shtesave u bë e diskutueshme.

  Si të instaloni Netflix Kodi në Leia, Krypton, Jarvis, Firestick, Raspberry-Pi dhe Linux Ubuntu

Sidoqoftë, shtesa URL Resolver po funksionon mirë tani dhe skedari i saj i instalimit mund të gjendet në Github. Ne kemi mbuluar shkurtimisht disa nga faktet e rëndësishme që lidhen me Resolver URL për të ndriçuar rëndësinë e saj. Për ata prej jush që kërkojnë një rregullim të zgjidhjes URL të Kodi URL, ju mund të zgjidhni një shtesë të ResolveURL Kodi.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me

Thanks! You've already liked this