Si të instaloni Kodi në Mac OS me konfigurimin e bibliotekës Kodi

Mbështetja multi-platformë e Kodi është një nga arsyet e shumta që ky program është kaq i popullarizuar në mesin e transmetuesve në internet dhe hapëseve të kordonit. Kjo shkathtësi është diçka e vlerësuar nga shumë geeks të teknologjisë sepse është mjaft e rrallë të shihet. Mac duke qenë një kryesues i sistemit operativ të linjës preferohet nga njerëzit për shkak të karakteristikave të tij të mahnitshme.


Pas Microsoft Windows, Mac është sistemi operativ desktop më i përdorur në të gjithë botën. Shumë përdorues preferojnë të përdorin macOS për përdorimin e tyre personal për shkak të GUI-it mahnitëse dhe funksionaliteteve të tij mbresëlënëse. Kodi për Mac është diçka që përdoruesit e Mac do të donin të kishin.

Imagjinoni bashkimin e një prej sistemit operativ më të mirë me një prej softuerëve më të mirë të transmetimit në internet; MacOS dhe Kodi!

Tingëllon shkëlqyeshëm, apo jo?

Indshtë me të vërtetë një përvojë e mrekullueshme, që ka Kodi për Mac OS për shkak të funksionaliteteve dhe veçorive. Shtë një mundësi më e mirë për përdoruesit që preferojnë komoditetin dhe ndërlidhjen e pajisjeve të tyre mobile dhe desktop. Ndërfaqja dhe cilësia e ekranit të një libri Mac janë vlerësuar globalisht dhe nuk ka asnjë mendim të dytë për këtë. Transmetuesit në internet preferojnë të shikojnë filma dhe shfaqje televizive në përkufizim HD i cili është i mundur me aplikacionin Kodi për Mac.

Së dyti, fakti që malwares dhe viruset nuk janë të mirëseardhura në MacOS, e bën më interesante përdorimin. Transmetimi në internet ndonjëherë mund të jetë një përpjekje e rrezikshme dhe shumë përdorues nuk përmbahen të përfshihen në të për shkak të pasojave. Sidoqoftë, një përdorues Mac nuk shqetësohet për çështje të tilla pasi Mac është një nga sistemet më të sigurta operativë për t’u përdorur.

Një gjë tjetër e shkëlqyeshme për Mac e cila e dallon atë nga sistemet e tjera të funksionimit si Windows dhe Android është stabiliteti. Aplikimet në Mac nuk përplasen si ato në sistemet e tjera operative. Rrëzimet e skedarëve ose aplikacioneve janë diçka me të cilën një përdorues i MacOS nuk është i njohur dhe kjo është diçka që e bën këtë sistem operativ më të mirë se të tjerët.

Pra, në një shkallë krahasuese, transmetimi në internet me Mac OS mund të jetë një mundësi më e mirë sesa mund të tjerët!

A është Kodi i sigurt për Mac?

Me të vërtetë! Siç u përmend më herët, vetë MacOS është shumë i sigurt pasi asnjë malware ose viruse nuk mund të hyjë në sistem, i cili është një nga USP-të e tij. Për më tepër, nëse përdoruesi po përdor shtesa zyrtare të Kodi, atëherë nuk ka rrezik të bie pre e çdo lloj virusi, ndryshe nga përdoruesit e tjerë të sistemit operativ.

Issuesështjet e sigurisë lindin kur përdoruesit zgjedhin shtesa Kodi të palëve të treta që kanë spywares dhe malwares në depot e tyre. Nuk është e nevojshme që çdo shtesë e palës së tretë Kodi të ketë diçka të dyshimtë në depon e saj. Jo shumë raste janë vërejtur si kjo por kohët e fundit, disa shtesa Kodi u zbuluan se ishin infektive.

Sidoqoftë, ju mund të shijoni duke përdorur shtesa të tjera Kodi për të transmetuar filma, sporte dhe shumë më tepër pa u shqetësuar për sigurinë në Mac.

Kërkesat për Mac për të konfiguruar Kodi në Mac

Më poshtë janë kërkesat për të konfiguruar Kodi në Mac OS:

 1. Kodi mbështet të dy procesorët x86 dhe X64. Pajisjet Mac kanë x64 (procesorë 64-bit) të cilat janë mbështetur nga Kodi dhe nuk do të kërkohet ndonjë ndryshim.
 2. Një GPU dhe OpenGL 2.0 janë kërkesat më të pakta për ekzekutimin e Kodi, pajisjet Mac kanë specifika më të mira për sa i përket GPU-ve dhe kjo nuk do të jetë aspak problem.
 3. Të paktën 2 GB RAM është e nevojshme për të ekzekutuar me shpejtësi Kodi në pajisjen tuaj.
 4. Kodi nuk kërkon shumë hapësirë ​​për instalim dhe do të mbulonte vetëm 150mb hapësirë ​​për ruajtjen tuaj.

Si të instaloni Kodi 18 Leia në Mac

 1. Shkoni në faqen e shkarkimit të Kodi.tv dhe klikoni në ikonën e shkarkimit Kodi për Mac OS. Shkarkoni Instaluesin (64 bit) në pajisjen tuaj.
 2. Hapni skedarin e shkarkuar në dosjen Mac nga shkarkimet.
 3. Tani tërhiqni dhe lëshoni skedarin e rregullimit të Kodi në dosjen Aplikacionet > instalimi i aplikacionit do të fillojë.
 4. Pasi të përfundojë instalimi, hapni Kodi. (Shanset janë që ju të mund të merrni një gabim duke thënë, “nuk mund të hapet sepse është nga një zhvillues i paidentifikuar”, kjo për shkak se nuk keni aktivizuar lejen për të instaluar aplikacione të jashtme).
  Për të mundësuar përdorimin e aplikacionit të jashtëm në Mac tuaj, klikoni me të djathtën në aplikacionin Kodi > Zgjidhni Hapur. Ekziston një mënyrë tjetër për të hapur aplikacionin, ju mund të hapni Sigurinë & Cilësimet e privatësisë dhe klikoni në opsionin “Lejo aplikacionet e shkarkuara nga:”.
 5. Kjo është ajo! Tani mund të përdorni Kodi në MacOS dhe të shijoni transmetimin e të gjithë përmbajtjes tuaj të preferuar përmes shtesave të tij të mahnitshme.

Më poshtë janë disa nga shtesat më të mira Kodi për MacOS:

 1. Tubi TV
 2. Popcornflix
 3. Filmat Big Star
 4. FilmRise
 5. kërcitje
 6. WNBC

Këto janë disa nga shtesat më të mira për t’u provuar në aplikacionin Kodi për Mac. Disa nga këto janë shtesa jozyrtare të Kodit, ndërsa të tjera janë Shtesa zyrtare të licencuara të Kodi.

Si të vendosni bibliotekën Kodi në Mac OS

Nëse doni të azhurnoni bibliotekën tuaj Mac OS me metadatat tuaja, atëherë ndiqni këto hapa:

 1. hapur Kodi
 2. Kliko kinema
 3. zgjedh Shkruaj seksionin e skedarëve
 4. Klikoni mbi Shto Video alternativë
 5. Klikoni mbi Shfleto > Tani hapni dosjen që përmban videot tuaja për tu ngarkuar dhe Klikoni OK
 6. Klikoni OK edhe një herë dhe dosja do të ngarkohet.
 7. Kthehuni në menunë kryesore dhe hapni seksionin Filmat.
 8. Një dritare do të shfaqet > Zgjidhni Filmat, dhe përmbajtja do të shtohet në bibliotekën tuaj.

përfundim

Deri tani do ta kuptonit me siguri që Kodi për instalimin Mac nuk është aspak kompleks. Unë rekomandoj përdoruesit e Mac të përpiqen të përdorin Kodi për transmetimin në internet pasi ai ka disa veçori të shkëlqyera. Unë kam përmendur më lart disa shtesa më të mira Kodi që mund të përdorni për të transmetuar të gjitha filmat më të fundit dhe shfaqjet televizive, kështu që provoni.

Kodi në MacOS është diçka që ju do të doni, nëse jeni një tifoz streaming që mirëpret softuer dhe pajisje me cilësi të shkëlqyera. E kam provuar personalisht dhe ju siguroj se ia vlen të shtrihet. Sidoqoftë, nëse përballeni me ndonjë kufizim gjeografik ose nëse nuk jeni në gjendje të instaloni një shtesë, mund të provoni të përdorni një VPN për të anashkaluar kufizimet. Ju gjithashtu duhet të zgjidhni një VPN ndërsa transmetoni online për të mbrojtur privatësinë tuaj.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map