Kodi në Ubuntu: Mësoni se si ta instaloni dhe shkarkoni Kodi në Ubuntu

Ubuntu; shija më e popullarizuar e Linux mbështet programin më të mirë të transmetimit, d.m.th. Kodi dhe ju lehtë mund të instaloni Kodi në Ubuntu brenda pak minutash për të shijuar streaming streaming. Ndiqni udhëzuesin tonë për të mësuar më shumë rreth pajtueshmërisë së Koi dhe Ubuntu.

Farë është Ubuntu?

Ubuntu është një sistem operativ me burim të hapur dhe shpërndarje Linux bazuar në Debian. Actuallyshtë në të vërtetë një version i sistemit operativ Linux ashtu si Windows kishte XP, Vista etj.
Shtë sistemi operativ më i preferuar dhe më i njohur që përdoret për llogaritjen në cloud. Arsyeja, gjenerimi i atributeve të linjës komanduese dhe shpejtësia e tij. Një përfitim tjetër i madh i Ubuntu është se është pothuajse e pamundur të infektoheni nga një malware ose një virus dhe ai nuk mund të hackohet. Kjo e bën atë një nga sistemin operativ më të sigurt dhe të besueshëm.

A mund ta instaloj Kodi në Linux?

Po, Kodi mund të instalohet në Linux duke shkarkuar aplikacionin Kodi përmes linjës komanduese. Sidoqoftë, procedura e instalimit të Kodi për Ubuntu është mjaft e ndryshme nga procedura e instalimit e kryer në platforma të tjera për shkak të kompleksitetit të kodit të tij burimor dhe atributeve..

Kjo është gjëja më e mirë në lidhje me Kodi që mund të instalohet në pothuajse çdo platformë. Përdoruesit në të gjithë botën po përdorin Kodi në platforma dhe pajisje si:

Windows PC, Roku, Mac, iPad / iPhone, Apple TV, Samsung Smart TV, pajisjet Android, Fire Stick dhe Fire TV etj. Potenciali i Kodi për zgjerimin në platformat e tjera është i jashtëzakonshëm dhe është një nga arsyet pse të dashuruarit e streaming në të gjithë zgjedhin Kodi për të transmetuar filmat e tyre të preferuar, shfaqjet televizive, Sportet, TV Live etj. XBMC në Linux është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse doni të përdorni Kodi pa ndonjë malware apo hashles të hakmarrjes.

Si të instaloni Kodi në Ubuntu

Instalimi i Koi në versione të ndryshme të Ubuntu si versioni 14, 16, 17 është i njëjtë pasi të gjitha këto ndjekin të njëjtat protokolle të linjës së komandës. Ka dy mënyra se si mund ta instaloni Kodi në Ubuntu, qoftë duke përdorur ndërfaqen grafike të përdoruesit ose linjën e komandës. Nëse vendosni metodën e linjës së komandës, do të keni dy zgjedhje, ose instaloni direkt ose instaloni përmes PPA. Ndiqni këto procedura instalimi për të instaluar Kodi në Ubuntu:

Instaloni Kodi në Ubuntu përmes Ndërfaqes Grafike

Ndiqni këto hapa për të instaluar Kodi në Ubuntu duke përdorur ndërfaqen tuaj grafike të përdoruesit:

 1. Shko për të filluar menunë > Kërkoni “Ubuntu Software”.
 2. Nga këtu, kërko për “Kodi”.
 3. Klikoni Instalo.

Aty keni të instaluar XBMC në Linix.

Instaloni Kodi në Ubuntu përmes Command Line (Metoda e drejtpërdrejtë e shkarkimit)

Për instalimin e Kodi përmes linjës së komandës, ndiqni këto hapa:

 1. Hapë terminali i komandës.
 2. lloj $ sudo të instaluar kodin.

Si të instaloni Kodi në Ubuntu përmes PPA

Për të instaluar Kodi në Ubuntu përmes PPA, kaloni nëpër këtë procedurë:

Hapi 1: Hapni terminalin dhe shtypni saktësisht këto komanda.

 • sudo apt-get install software-Properties-zakonshëm
 • sudo add-apt-depo ppa: team-xbmc / ppa
 • azhurnim sudo të marrë
 • sudo apt-get install kodi

Pasi të keni futur këto komanda si të drejtuara, Kodi do të instalohet.

Si të instaloni versionin Kodi Krypton 17.6 në Ubuntu

Versioni 17.6 i Kodi Krypton është aktualisht versioni më i përdorur i Kodi. Procedura e lartpërmendur do të instalojë versionin Kodi Krypton 17.6 në Ubuntu.

Si ta instaloni versionin 16 të Kodi Jarvis në ubuntu

Nëse keni instaluar tashmë versionin 17.6 Kodi Krypton dhe doni ta zbritni atë në Kodi Jarvis version 16, atëherë do të duhet të çinstaloni së pari versionin Kodi 17.6. Ju mund ta bëni atë duke ndjekur këto hapa në përputhje me rrethanat:

 1. sudo apt instaloni ppa-spastrim
 2. sudo ppa-spastrim ppa: ekip-xbmc / ppa

Këtu e keni të çinstaluar versionin tuaj Kodi 17.6, jo për të instaluar Kodi version 16, ndiqni këto hapa:

 1. sudo apt-shtesë-depo ppa: team-xbmc / kodi-old
 2. azhurnim sudo i përshtatshëm
 3. sudo apt install kodi

Aty e keni! Tani e keni të instaluar versionin 16 të Kodi Jarvis.

Isfarë është sudo add-apt-repository ppa: komanda-team-xbmc / ppa ?

sudo është një komandë që ekzekuton urdhrin tuaj për marrjen e një skedari. kurse, i prirur është një mjet që menaxhon paketat për instalim. Sudo-apt është protokollet e linjës komanduese të përdorura për marrjen dhe ekzekutimin e paketës së depove për instalimin e Kodi ose ndonjë aplikacioni tjetër..

Ka edhe komanda të tjera të përshtatshme, të përdorura për gjëra të ndryshme. Ubuntu PPA XBMC është një depo për instalimin e Kodi. Një depo është një lloj pakete që ka instalimet e instalimit në të. Ndërsa përpiqeni të instaloni Kodi për Linux, do të duhet të përdorni Ubuntu PPA XBMC.

Si të instaloni Exodus në Ubuntu 17

Pasi të keni instaluar Kodi në Ubuntu, ndiqni këto hapa t instaloni Exodus në Ubuntu. Eksodi është ndër shtesat më të njohura të Kodi në komunitet. Popullariteti i tij mund të gjykohet nga fakti se ka shumë pirunë të shtesave Exodus Kodi në dispozicion në internet dhe më shumë vijnë çdo ditë.

 1. hapur Kodi shtëpi ekran > Klikoni në Ikona e cilësimeve (veshjeve) > Klikoni mbi Cilësimet e sistemit nga kjo meny > Klikoni mbi Add-ons > Aktivizo “Burime të panjohura”.
 2. Klikoni mbi Menaxher i Dosjeve nga opsionet e disponueshme në meny.
 3. Do të hapet një dritare e re; Klikoni dy herë në “Shto Burimin”Opsioni formoni kolonën e dorës së majtë.
 4. Klikoni aty ku thotë <Asnje> dhe shtypni këtë URL:http://lazykodi.com/ > Kliko
 5. Emërtoni këtë URL të depozituar si “Kodi Lazy”> Kliko Ne rregull > Tani kontrolloni dyfish të dy emër dhe URL dhe Kliko Ne rregull dhe kutia e dialogut do të mbyllet.
 6. Shko prapa ne Menyja kryesore e Kodit> Kliko Add-ons dhe do të hapet një newmenu > Klikoni në Instaluesi i paketave (Box) ikonë nga këndi i sipërm i majtë.
 7. Tani zgjidhni Instaloni nga Zip File opsion, kjo do të hapë një tjetër dritare të re.
 8. Klikoni dhe hapni Kodi dembel nga lista e opsioneve në dispozicion.
 9. Këtu, ju do të shihni tre opsione: Depo, zinxhirëdhe
 10. Klikoni mbi depo > Klikoni në Androidaba > Klikoni mbi depo > Shkoni poshtë në listë dhe zgjidhni kodil-104.zip > Prisni njoftimin.
 11. Tani zgjidhni Instaloni nga depoja alternativë > Klikoni në Rezervuarin Kodil
 12. Shkoni në Shtesa të videos dosje > Shkoni poshtë dhe zgjidhni larfim në masë.
 13. Kliko instaloj dhe prisni njoftimin.
 14. Pasi të shfaqet njoftimi, ju jeni gati të përdorni shtesën Exodus Kodi.
 15. Shkoni në Add-ons menu > Klikoni mbi Skedat e shtesave të videos > Ju do të shihni Exodus në listë, do t’i qaseni asaj dhe do të shijoni falas filma dhe video.

Si ta hapni Kodi në Ubuntu

Ekzistojnë dy mënyra për fillimin e aplikacionit Kodi mbi ju Ubuntu,

 1. Përmes Linjës së Komandës

  Hapni terminalin tuaj të komandës dhe shkruani këtë komandë Linix për të hapur Kodi:

  $ kodi

  Kur të futni këtë komandë, Kodi do të nisë.

 2. Përmes menusë së fillimit

  Mënyra tjetër e hapjes së aplikacionit Kodi është nga:

  1. Shko për të filluar menunë.
  2. Kërkoni për Kodi.
  3. Klikoni mbi të, Kodi do të nisë.

Si të azhurnoni Kodi në Ubuntu

Në rast se doni të azhurnoni Kodin tuaj, shkruani komandat e mëposhtme në terminalin e komandës:

azhurnim sudo të marrë

sudo upt-upgrade

Versioni juaj Kodi do të azhurnohet (nëse ka ndonjë azhurnim në dispozicion në internet).

Shtesa më të mira Kodi për Ubuntu

Planifikimi për të transmetuar filmat, shfaqjet televizive dhe sportet tuaja të preferuara në Ubuntu duke përdorur Kodi, atëherë duhet t’i keni këto shtesa Kodi:

 1. placentë
 2. TV cCloud
 3. larfim në masë
 4. marrëveshje
 5. Neptuni në rritje

Ubuntu Alternativa Për Kodi

Kodi mbi Ubuntu është një gjë e shkëlqyeshme për të patur pasi ju lejon të përdorni Kodi me një mjedis të ndryshëm dhe nuk do të keni asnjë keqdashje duke qenë një dhimbje për ju. Prapëseprapë, nëse jeni duke kërkuar ndonjë platformë alternative për përdorimin e Kodi, atëherë nuk mund ta provoni Kodin në këto pajisje dhe platforma:

 1. Windows PC
 2. Apple TV
 3. iPad
 4. Stick zjarri
 5. roku
 6. Pije mjedër

Këto janë disa platforma të sugjeruara nga ana jonë që ju të provoni të provoni Kodin.

Fjalët përfundimtare

Ubuntu është një sistem operativ i befasishëm i përsosur që përdoret në të gjithë botën dhe preferohet të jetë shumë dashamirës i kodimit. Nëse ju jeni një streaming dhe një geek kodues, atëherë Kodi në Ubuntu është që ju duhet të provoni. Edhe nëse nuk jeni aq të mirë për të koduar, provoni të përdorni Kodi në sistemin operativ Ubuntu, do ta pëlqeni shumë përvojën, pasi nuk ka sherr në këtë OS. Ne kemi përmendur gjithashtu disa nga shtesat më të mira Kodi në këtë udhëzues; sigurohuni që të provoni këto shtesa për të shijuar përvojën e Kodi.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Thanks! You've already liked this