11 Mjetet më të Mira të Mirëmbajtjes Kodi për Menaxhimin me efektivitet të Kodit

Mirëmbajtja e lojtarit tuaj Kodi nuk ka qenë kurrë kaq e lehtë me mjetet e mirëmbajtjes Kodi. Këto shtesa kodi do të menaxhojnë Kodin tuaj në një mënyrë efikase në mënyrë që t’ju shpëtojë nga shumë probleme. Do të pastronte të gjithë cache-in tuaj, do të menaxhonte bibliotekat e Kodi, dhe gjithashtu do t’ju ndihmojë që kodi të mos funksionojë.


Në këtë udhëzues, kemi diskutuar 10 mjetet më të mira të mirëmbajtjes Kodi që do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë me softuerin Kodi.

10 Mjetet më të Mira të Mirëmbajtjes Kodi për Gusht

Mjeti i mirëmbajtjes do të menaxhojë Kodin tuaj në mënyrë të efektshme. Këtu janë listat e 10 mjeteve më të mira të mirëmbajtjes Kodi për Nëntor:

 1. Fillim i ri
 2. rezervë
 3. Merlin Magjistar
 4. Ares Wizard
 5. Mburoja e sigurisë
 6. menaxher cdART
 7. Portali i Komunitetit
 8. Portali Kodi
 9. Menaxher VPN për OpenVPN
 10. Log Viewer për Kodi

1. Fillimi i freskët

Mjet për mirëmbajtjen e fillimit të freskët Kodi Krypton është mënyra më e lehtë për të rivendosur fabrikën e riprodhuesit tuaj Kodi. Nëse keni të gjitha përbërjet shtesë të Kodi që kanë nevojë për hedhjen poshtë, atëherë kjo është shtesa juaj shtesë. Do të çinstalojë gjithçka dhe ju sjell një Kodi krejt të ri.

mjetet më të mira të mirëmbajtjes kodi

Si të instaloni Fillimin e Ri në Kodi

 1. Hap Kodin > Klikoni në ikonën Cilësimet në menunë e sipërme > Zgjidhni Menaxherin e Dosjeve > Tani klikoni dy herë në Shto Burimin.
 2. Këtu duhet të ngjitni URL-në http://cypher-media.com/repo/ pasi të klikoni në opsionin ‘Asnjë’ > Zgjidhni OK > Shkruajni emrin e depove d.m.th. dollapët e Cyphers > Zgjidhni OK.
 3. Kthehu përsëri tek menuja kryesore e Kodit > Pastaj shtesat > Box-icon > Instaloni nga opsioni Zip File.
 4. Gjeni dhe zgjidhni dollapët Cyphers > Pastaj klikoni në Cypherslockers-1.0.2.zip
 5. Zgjidhni Instalimin nga Repository > Dollapët e qypave > Shtesa të programit > Zgjidhni Fillimin e Ri > Shtypni Instalimin.

2. Kopje rezervë

Përdoruesit e Kodi shqetësohen se kur të instalojnë një version më të ri të Kodi, çdo shtesë që ata kanë instaluar, do të zhduket gjithashtu. Kodi kuptoi nevojën dhe prezantoi një mjet mirëmbajtjeje Kodi Krypton shtese që do të ruaj të gjithë të dhënat e Kodi duke përfshirë shtesat dhe depot.

Kopje rezervë e mirëmbajtjes Kodi

Si të instaloni kopje rezervë në Kodi

 1. Hap Kodin > Zgjidhni Shtesat në menunë e majtë > Klikoni në ikonën në formë Box në këndin e sipërm të majtë.
 2. Zgjidhni një opsion Instaloni nga Repository > Pastaj gjeni dhe klikoni në Shtesën Repository.
 3. Zgjidhni Shtesat e Programit > Pastaj klikoni në Backup nga lista e gjatë e shtesave > instaloj.
 4. Hapni kopjen rezervë shtesë > Klikoni në Backup.

3. Magjistar Merlin

Merlin Wizard është një tjetër mjet mirëmbajtjeje Kodi Krypton që ju ndihmon të pastroni cache për të përmirësuar bufferingin e videos. Me kalimin e kohës, lojtari i Kodi zhvillon një ngadaltë dhe kjo është arsyeja pse ju përballeni me problemet e zhvendosjes në Kodi.

Mjet Mirëmbajtjeje Merlin Wizard Kodi

Merlin Wizard është një mjet i përsosur i mirëmbajtjes për të shpejtuar transmetimin tuaj të videos dhe për të shijuar orë të gjata argëtimi. Shikoni udhëzuesin e plotë të instalimit për Merlin Wizard. Mund të konsiderohet si një alternative për Mjetin e Mirëmbajtjes Xunity. Më tej ka pako pastrimi mjetesh mirëmbajtjeje Kodi që pastrojnë pako të panevojshme.

4. Ares Wizard (Jo pune)

Ares Wizard ka gjithçka nga shtesat tek depot e kodi, tek Kodi Builds dhe Kodi Skins. Ajo më tej ka një seksion mirëmbajtjeje që lejon përdoruesit e Kodi të pastrojnë cache, të fshijnë paketat dhe të fshijnë figurat e vogla. Karakteristikat e tij nuk përfundojnë këtu, ai analizon më tej Kodin tuaj dhe rekomandon një cilësim të veçantë që ju lejon të ndaloni buffering të Kodi.

Mjeti i Mirëmbajtjes i Ares Wizard Kodi

Shikoni udhëzuesin e instalimit për Ares Wizard. Pasi të instaloni Ares Wizard, hapni Ares Wizard > Shkoni te skedari Maintenance dhe fshini cache. Për të ndjekur cilësimet e rekomanduara, hapni Ares Wizard > Shko te opsioni Tweaks > Ndiqni procesin.

5. Mburoja e sigurisë

Security Shield është një shtesë shtesë e mirëmbajtjes që skanon sistemin tuaj për viruse dhe të meta. Një nga karakteristikat e saj ju tregon se cili depo aktualisht nuk po arrin të instalojë shtesa. Mund të mbeteni të azhurnuar në lidhje me atë depo që duhet të instaloni dhe të cilat duhet të shmangni.

Mjet mirëmbajtjeje Kodi Mburoja e Sigurisë

Security Shield mund të gjendet në Noobs dhe Nerds Repository, shikoni udhëzuesin e instalimit për Noobs dhe Nerds. Pasi të instaloni depon, shkoni te Shtesa të programit > zgjedh Mburoja e sigurisë > shtyp instaloj.

6. menaxher cdART

Nëse jeni një tifoz i madh i muzikës, atëherë është shtesa e përsosur për ju. Menaxheri cdART do t’ju lejojë të menaxhoni bibliotekën tuaj muzikore dhe ta renditni atë sipas shijes tuaj të muzikës. Nëse përdoruesit e Kodi kanë bibliotekën muzikore që rrjedh me shumë muzikë, atëherë menaxheri cdART do ta menaxhojë atë për ju.

cdart Menaxhimi i mirëmbajtjes Kodi

Si të instaloni menaxherin cdART në Kodi

 1. Shkarkoni skedarin e pluginve të menaxherit cdART > Kurseni në sistemin tuaj.
 2. Hap Kodin > Zgjidhni Shtesat > Pastaj Kutia-ikonë > Instaloni nga Zip File.
 3. Ngarkoni ose lundroni skedarin e shtojcave që shkarkuat në Hapi 1.
 4. Menaxheri cdART është instaluar tani.

7. Portali i Komunitetit

Portali i Komunitetit është një mjet mirëmbajtës informues i Kodi Krypton pasi ju jep informacione për shtesat më të reja. Gjithashtu, ai më tej edukon përdoruesit e Kodi për shtesat e njohura së bashku me numrin e shkarkimeve.

Portal Komuniteti Mjet Mirëmbajtjeje Kodi

Shikoni udhëzuesin e instalimit për depo Noobs dhe Nerds. Pasi të instaloni Noobs dhe Nerds, hapni depo > Shko tek Shtesa të programit > zgjedh Portali i Komunitetit nga lista > hit instaloj.

8. Kodi Portal

Kodi Portal është një shtesë e Programit ku mund të instaloni shumë shtesa të njohura së bashku me cache të qartë në të njëjtën kohë. Shtë si një Magjistar Kodi, ku ju mund të merrni Kodi Skins dhe extensions Kodi sipas dëshirës tuaj. Shfletoni magjistarë të ndryshëm më të mirë të kodit.

Mjet për mirëmbajtjen e portalit Kodi

Shikoni udhëzuesin e instalimit për depon e Projektit Ares. Pasi të keni instaluar Projektin Ares, shkoni te Shtesa të programit > zgjedh Portali Kodi > hit instaloj.

9. Menaxher i VPN për OpenVPN

Menaxheri VPN për OpenVPN siguron privatësinë tuaj në internet me ndihmën e një Kodi VPN. Me këtë mjet mirëmbajtjeje Kodi Krypton, ju do të jeni në gjendje të lidheni me një VPN që do të fshehë aktivitetin tuaj online në Kodi. Shikoni udhëzuesin e instalimit për VPN Manager për OpenVPN.

Për më tepër, shtesat Live IPTV janë gjeo-kufizuara. Kjo do të thotë, do t’ju duhet një VPN të tejkalojë kufizimet dhe të jetë në gjendje të transmetojë kanale nga e gjithë bota. Me menaxherin VPN për OpenVPN, mund të keni liri duke përdorur Kodin.

10. Log Viewer për Kodi

Ky mjet mirëmbajtjeje Kodi ju lejon të shikoni shkrimet. Kështu ndodhi që përdoruesit e Kodi të përballen me Log Error Check ndërsa instalojnë shtesa ose madje edhe depo. Kjo shtesë do t’ju njoftojë se çfarë lloj gabimi po përballeni, ose cilat skedarë mungojnë.

Log Viewer për Kodin Mjet mirëmbajtës

Si të instaloni View View-in në Kodi

Nisja Kodi > zgjedh Add-ons menu > Klikoni mbi Instaluesi i paketave ikonë në majë.

zgjedh Instaloni nga depoja > Gjej Depo e shtesave Kodi nga lista.

Shko tek Shtesa të programit > Kërkoni dhe zgjidhni Shikuesi i logave në Kodi > hit instaloj.

11. Mjet mirëmbajtjeje Xunity

Mjeti i mirëmbajtjes Xunity dikur ishte një shtesë e madhe hit, por ajo nuk arriti të zgjasë jetën e saj dhe u zhduk në ajër të hollë. Mjeti i mirëmbajtjes Xunity do të bëjë asgjë nga pastrimi i cache deri tek administrimi i bibliotekës suaj. Kishte depon e vet që mund të shkarkohej në lojtarin e Kodi.

Mjeti i mirëmbajtjes Xunity ishte një mjet i plotë mirëmbajtjeje deri sa u mbyll nga zhvilluesit e tij. Sidoqoftë, që prej asaj kohe vetëm disa shtesa ishin në gjendje të përmbushnin karakteristikat e tij.

Përfundimi

Mjetet e mirëmbajtjes Kodi thjeshtojnë Kodin në të gjitha aspektet. Ndihmon përdoruesit e Kodi të menaxhojnë shtesat e tyre, bibliotekat e tyre dhe të pastrojnë të gjithë skedarët e panevojshëm të konsumuar nga Kodi juaj. Me udhëzuesin tonë, ju mund të shpejtoni riprodhuesin tuaj Kodi me 11 shtesa më të mira të mirëmbajtjes.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map